Інфраструктура

Амбулаторія
Ріянов Алік Равільович - головний лікар Княжолуцької амбулаторії загальної практики - сімейної медицини;


Відділення зв'язку
 Могитич Оксана Миронівна - начальник  поштового  відділення  зв’язку;


Княжолуцька загальноосвітня школа І-ІІІ ст.
Пенгрин Михайло Васильович, 1970 р.н., - директор Княжолуцької ЗОШ І-ІІІ ст.
Освіта повна вища. Закінчив Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка.
На займаній посаді з 2013 року.
Кількість учнів у школі — 375.


                           Історія школи
       В умовах австрійського і польського панування в с.Княжолуці, як і в всій Галичині, залишалося нерозв’язаним питання освіти. Властивою  для цього періоду була суцільна не писемність. Діти простого селянина були позбавлені можливості одержати хоча б елементарну освіту. Але на вимогу народних мас в с. Княжолука в 1845 році було відкрито народну ( тривільну) школу. Вчителем був Якимів Василь.

1858 році село налічувало 1011 жителів, а в 1880 році- 1226 чоловік На таку кількість жителів і далі лишалась однокласна школа ( згадки 1884,1895 рр.). І лише в 1897 році шкільна Рада перейменувала школу на двокласну, з 1 вересня 1897 року вона існувала, як двокласна.

Школа знаходилась в центрі села на протилежній стороні від теперішньої школи Жалюгідна халупка під соломою скоріше нагадувала хлів, аніж заклад освіти.
Двокласна школа існувала до 1901 року( згадки 1900,1901рр. В кн.. Шематизм. Львів, греко- катол. Єпархії,1900р.)
З 22 червня 1901 року шкільна Рада перейменувала двокласну школу на чотирикласну.
Старожили пригадують, що шкільна хатина складалась з двох класних кімнат, в яких до обіду навчались разом 1і 2 класи, а 3 і 4 класи спільно після обіду. Освіту діти здобували 6 років( в третій і четвертий класи ходили по 2 роки)
Навчання велось українською мовою.
Після першої світової війни, коли Галичина опинилась під владою панської Польщі, в школу прийшов працювати Площанський Михайло Михайлович з дружиною Марією. Навчання продовжувалось за тією ж чотирикласною, але шестирічною освітою. Справжній сподвижник народної освіти, енергійний і талановитий педагог, людина передових поглядів, яка прагнула дати світло знань бідному людові, Площанський береться за будівництво нової школи.Силами селян, які не зразу повірили в безкорисливі наміри вчителя, в 1926-28 роках було збудовано нову школу(зараз вона залишається одним із корпусів сучасної школи).В новому приміщенні було 4 класні кімнати.До 1930 року діти навчалися українською мовою,   а з 1930 року навчання велось польською мовою.

За офіційними даними в 1931-32 рр. населення села Княжолука становило 1620 жителів, а дітей в школі навчалося 32.
У збірнику” Dziehhk wizedowy Kuzutazjat ozedu schkdnedo ewewskiedo”,1939р. №4, с.161 згадується, що в с. Княжолука була утраквістична( польсько-українська) школа. І в цій школі, де навчались діти українського народу, українська мова викладалась раз в тиждень, одну годину, та й називався той урок “jesyk zuski”
Після смерті вчителя Площанського М.М.( приблизно 1929р.) приїхали працювати інші вчителі. Навчання в школі не було обов’язковим, власті вважали за краще, щоб “хлопські” діти лишались неписьменними. Тому доросле населення в основному було неграмотне .Жоден житель села в  той час не мав середньої і вищої освіти.
Після 1 листопада 1939 року в село приїхало працювати понад 10 молодих спеціалістів із східної України. Серед них був і Зорій Дмитро Васильович, який в майбутньому став зав. відділом народної освіти колишнього Вигодського району.
Школа перейшла на семирічний строк навчання, працювала також вечірня школа сільської молоді. За парти сіли й дорослі.

В 1939-1940 рр. Було взято на облік всіх дітей шкільного віку, проведено облік неписьменного населення. Навчання проходило вже рідною мовою.
В 1959 році був збудований 2-ий корпус школи. Директором школи в той час був Печенюк Петро Іванович.
Йшли роки, приміщення школи тісні і навчання постійно проходило в дві зміни. В 1975 році відбулось відкриття третього корпусу середньої школи. Школа перейшла на середню освіту,але двозмінне навчання ще залишається.
Станом на 1991 рік   виготовлена  документація на будівництво нової типової середньої школи. Будівництво повинно розпочатись в 1992 році ,але так і не розпочалося.
В даний час (2009 р.) школа залишається в такому ж стані ,як і в 1991 році, однак технічна документація на будівництво нової ЗОШ І- ІІІ ступенів в стадії завершення. 
Станом на 1991 рік  була  виготовлена  технічна   документація на будівництво нової типової середньої школи. Будівництво повинно було розпочатись в 1992 році ,але так і не розпочалося.

В даний час(2009 р.) школа залишається в такому ж стані ,як і в 1991 році, однак технічна документація на будівництво нової ЗОШ І- ІІІ ступенів в стадії завершення. 
17 жовтня 2008 року   директором    Княжолуцької ЗОШ І-ІІІ ст.. Косар Ярославою Григорівною були проведені  шкільні  загальні батьківські збори  «Про початок навчального 2008 року». Із зверненням   до вищестоящих органів виступив секретар виконкому Княжолуцької сільської ради Проців Іван Іванович  по питанню вирішення будівництва  нової школи.

Рішенням  зборів 17.10.2008 року дане звернення було підтримано присутніми і доручено  Проціву І.І.  звернутися у  відповідні вищестоящі інстанції  і вести контроль за ходом вирішення даного звернення та доповідати про хід вирішення на загальних зборах громадян.

Через рік переписки з вищестоящими органами , щодо будівництва нової школи , стало  звернення  на  контролі  в секретаріаті Президента України Служби з питань звернень громадян   відповідно листа  за № 22/079935-09 К від  16.09.2009 року.

06.10.2009 року за №  П-41  відділом освіти Долинської РДА
Повідомлено,  що  Івано-Франківською філією  НДІ «Дніпроміст»  виготовлено проектно-кошторисну документацію на будівництво нової школи потужністю 600 учнівських місць , вартість будівництва школи становить двадцять млн. сімсот двадцять тисяч грн.. 
21.07.2010 р. за  № 14-214/809/177 Івано-Франківською обласною радою повідомлено, що рішенням обласної ради  від 16.07.2010 року № 1105-39/2010 передбачено видатки на будівництво нової школи в с. Княжолука 775,398 тис.грн.

В 2010 році  закінчено будівництво підвального приміщення  з битонним перекриттям головного корпусу нової школи, в 2011 році ведеться  кладка стін.

Також Ви можете переглянути деякі документи, натиснувши на це посилання.

Будівництво нової ЗОШ І-ІІІ ст. Початок будівництва 2010 рік





Сільська бібліотека
 Яремко Любов Михайлівна - завідувач сільською бібліотекою;


Сільська бібліотека – інтернет-центр розташована в приміщенні адмінбудинку Княжолуцької сільської ради;

Загальна площа використання — 75 кв.м.;
Кількість читачів — 1 070 чол.;
Кількість примірників літератури — 11 275 шт.;
Опалення — є;
Комп’ютери — 3 шт.;
Принтери — 2 шт.;
Сканер — 1 шт.;
Вебкамера — 3 шт.;

Сільський клуб
Мальон Марія Григорівна - завідувач сільським клубом;


Історія сільського клубу

В 1930 році почала діяти в селі хата-читальня. Тут для них створювались різні гуртки, платні курси, де навчали в’язати, куховарити, шити. Своє вміння учасники гуртків демонстрували на , так званих, вечорах. На цих чайних вечорах виставляли різні наїдки і напитки. Запрошували на них всю інтелігенцію села. В кінці були танці в сільському клубі для всіх учасників. 

При клубі діяв мішаний і чоловічий хор, багато їздили з вступами  по селах, приймали участь у обласних і районних конкурсах. Працював драматичний гурток, де готувались різні вистави. Активну участь брали у ньому вчителі і селяни. Одним з перших керівників хору і драматичного гуртка були сільський дяк Микола Дяків та Тарнавський, з Долини - напрочуд закохані у народне мистецтво люди.

Ці традиції збереглися і до сьогодні . При сільському клубі і дальше працюють гуртки аматорської творчості, а саме: вокальний гурток , де задіяні люди різних вікових категорій, гурток художнього читання - це талановиті діти ,які багато виступають на сцені села , а також приймають участь у різних районних конкурсах, драматичний гурток постійно радує нас своїми завжди цікавими та веселими а іноді сумними виставами.  Не можна не згадати також і танцювальний гурток який  танцює як народні танці так і сучасні.

Сільський хор 1930 року
1992 рік сільський хор на чолі художнього керівника Титиша Івана Андрійовича з концертною  програмою  перед жителями села Княжолука Українські пісні у виконанні : Проців Анна Тимофіївна, Проців Ольга Миколаївна, Фединяк Любов Іванівна, Шимків Ольга Іванівна,  Надіївська Ольга Іванівна, Федоришин Марія Іванівна, Могитич Надія Василівна, Проців Ганна Степанівна Пуняк Володимир Микитович, Проців Іван Іванович, Калинюк Михайло Іванович, Фединяк Дмитро Юркович.


Участь аматорського колективу села Княжолука
у святкуванні “Свято Карпатського краю” (с. Вишків)
На фото: Надіївська Ольга Михайлівна, Фединяк Любов Іванівна, Пирин Ганна Іванівна, Шимків Ольга Іванівна, Надіївська Марія Михайлівна, Мельникович Ганна Дмитрівна, Мальон Марія  Григорівна.

Участь аматорського колективу села Княжолука
у святкуванні “Свято Карпатського краю” (с. Вишків)
На фото: Пуняк Володимир Микитович, Лаврів Василь Семенович,Могитич Григорій Григорович, Олійник Богдан Іванович, Проців Іван Іванович.
Художній керівник – Титиш Іван Андрійович.

Участь аматорського колективу села Княжолука у святкуванні “Свято села 2009”
На фото: Проців Іван Іванович, Марчак Василь Петрович, Калинюк Михайло Михайлович, Пуняк Володимир Микитович
Художній керівник – Титиш Іван Андрійович

Участь аматорського колективу села Княжолука у районному огляді “Розколяда 2010”
На фото: Надіївська Марія Михайлівна, Фединяк Любов Іванівна, Пирин Ганна Іванівна,  Проців Ганна Степанівна,  Надіївська Ольга Михайлівна, Шимків Ольга Іванівна, Проців Іван Іванович, Мальон Марія Григорівна, Мельникович Ганна Дмитрівна.
04.03.2012 року участь Надії Маслій в обласному конкурсі огляді читців
присвяченому 197 річниці від Дня народження  Т.Г.Шевченка

Участь  аматорського колективу "Барви Прикарпаття" в святкуванні
Нового 2012 року в ніч з 31.12.2011 року на 01.012012 року
Об'єкти підприємництва с. Княжолука

вул. Шевченка, центр села
Магазин “Господарські товари” (п/п Льохерт С.І.)


вул. Шевченка
Господарський магазин (п/п Фединяк П.І.)

вул. Шевченка
Продуктовий магазин “Анжеліка” (п/п Мимка С.І.)
Українська греко-католицька церква
вул. Промислова  
Церква "Святого Димитрія". Отець – Богдан Тисяк




Українська православна церква київського патріархату
вул. Шевченка
Церква Мучениці "Святої Параскеви". Отець – Михайло Довжанський


Могила "Січовим стрільцям"
Могила "Січовим стрільцям" до 2005 року
УПЦ КП до 2006 року
УПЦ КП 2011 рік

Немає коментарів:

Дописати коментар